| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 240 mm |
| External Width | 190 mm |
| External Height | 30 mm |
| Integral Battery Compartment | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 400g |
| Display Window | No |
| Colour | Black |
| External Dimensions | 240 x 190 x 30mm |
| Push Buttons | No |
| Internal Mounting Type | PCB Mounting Bosses |
| Series | 1599 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.