| Body Material | Polyamide |
| External Length | 220 mm |
| External Width | 85 mm |
| External Height | 51 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 247g |
| Display Window | Yes |
| Colour | Grey |
| External Dimensions | 220 x 85 x 51mm |
| Push Buttons | No |
| Special Features | Double-Skinned, Fastening and Enclosure Screws, Fixing Domes, MCR and Automation Engineering, Optional EMC Version with Internal Coating and EMC-Seal, Prepared for Keypads/Silicone Switch Mats, Top and Base Unit, With or Without Display Opening |
| Series | Beluga |
| Standards Met | UL 94 V-2 |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.