| Body Material | Aluminium, Steel |
| External Length | 305 mm |
| External Width | 203 mm |
| External Height | 229 mm |
| External Dimensions | 305 x 203 x 229mm |
| Colour | Grey |
| Case Type | Instrument Case |
| IP Rating | IP32 |
| Series | 1401 |
| Ventilated | Yes |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 3.065kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.