| Body Material | Aluminium |
| External Length | 185 mm |
| External Width | 254 mm |
| External Height | 99 mm |
| External Dimensions | 99 x 254 x 185mm |
| Colour | Grey |
| Case Type | Aluminium Case |
| IP Rating | IP30 |
| Series | 1402 |
| Ventilated | Yes |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 1.365kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.