| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 179 mm |
| External Width | 157.5 mm |
| External Height | 35 mm |
| External Dimensions | 179 x 157.5 x 35mm |
| Colour | Black |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1598 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 263g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.