| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 249.7 mm |
| External Width | 159 mm |
| External Height | 75 mm |
| External Dimensions | 249.7 x 159 x 75mm |
| Colour | Black |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1598 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 555g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.