| Dimensions L x W x H | 255 x 250 x 120mm |
| Length | 255mm |
| Width | 250mm |
| Height | 120mm |
| IP Rating | IP66 |
| Number of Terminals | 20 |
| Colour | Black |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Number of Ways | 8 |
| Current Rating | 11.5A |
| Series | GB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.