| External Height | 400 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 150mm |
| Body Material | Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Quarter Turn |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| Series | GL66 |
| Application | Indoor, Outdoor |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | Door Bonding Provision, External Formed Body Flange Trough |
| Standards Met | cUL Listed per CSA C22.2 No.94, File No.42186, File No.E61997, IEC 60529, Type 3, 4, 12, Type 3,4, 12, UL508A Listed |
| For Protection Of | Instrumentation |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | DIN Rail |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.