| External Height | 760 mm |
| External Width | 600 mm |
| External Depth | 350mm |
| Body Material | Sheet Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP10 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Cam |
| Gland Plate | Yes |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | AX IT |
| Application | Industrial |
| External Mounting Type | Wall |
| For Protection Of | Components and Controls |
| Fixing Kit | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.