| External Height | 400 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 120mm |
| Body Material | Sheet Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | Yes |
| Door Lock Type | Cam |
| Gland Plate | Yes |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | Kx |
| External Mounting Type | Bracket |
| Standards Met | UL |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.