| External Height | 300 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 150mm |
| Body Material | 304 Stainless Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | Yes |
| Door Lock Type | Quick Release Lock |
| Gland Plate | No |
| Colour | Unpainted |
| Application | Electrical |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | Door & Chassis Plate, Double Lip Edges, Earth Studs Provided on Body |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Panel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.