| External Height | 166 mm |
| External Width | 161 mm |
| External Depth | 93mm |
| Body Material | ABS, Polycarbonate |
| Transparent Door | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Pad Lock |
| Gland Plate | No |
| Colour | Light Grey |
| RAL Code | RAL 7038 |
| Series | 7710 |
| Application | Electronic |
| External Mounting Type | Wall |
| For Protection Of | Electrical Equipments |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | DIN Rail |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.