| External Height | 100 mm |
| External Width | 120 mm |
| External Depth | 260mm |
| Body Material | Glass Reinforced Plastic |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| Application | General Purpose |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | 120° Door Opening |
| Standards Met | DIN 40050, IP65 |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Mounting Bosses |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.