| External Height | 800 mm |
| External Width | 600 mm |
| External Depth | 300mm |
| Body Material | Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Double Bar |
| Gland Plate | Yes |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | Spacial S3D |
| External Mounting Type | Bracket |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Special Features | 120° Door Opening |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | Panel |
| IK Rating | IK10 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.