| External Height | 400 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 200mm |
| Body Material | 304 Stainless Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Double Bar |
| Gland Plate | No |
| Colour | Unpainted |
| Series | Spacial S3X |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | 120° Door Opening |
| Standards Met | IEC 62208 |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Panel |
| IK Rating | IK10 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.