| External Height | 164 mm |
| External Width | 121 mm |
| External Depth | 87mm |
| Body Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Screw |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey, Transparent |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | Thalassa TBP |
| Special Features | Flame Resistant |
| For Protection Of | Multipurpose |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.