| External Height | 192 mm |
| External Width | 164 mm |
| External Depth | 87mm |
| Body Material | Polycarbonate |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Screw |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | Thalassa TBP |
| External Mounting Type | Wall |
| Special Features | Flame Resistant |
| Standards Met | UL |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Mounting Bosses |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.