| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 3kA |
| Range | Type 3 Surge Protection Plug |
| Series | PLT-SEC |
| Electrical Phase | 3 |
| Mounting Style | On Base Element |
| Length | 44.8mm |
| Width | 35.2mm |
| Depth | 60.9mm |
| Dimensions | 44.8 x 35.2 x 60.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.