| Device Type | Surge Arrestor |
| Maximum Surge Current | 40kA |
| Range | Type 2 Surge Arrester |
| Series | VAL-SEC |
| Electrical Phase | 3 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 20kA |
| Length | 89.9mm |
| Width | 49.2mm |
| Depth | 74.5mm |
| Dimensions | 89.9 x 49.2 x 74.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.