| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 0.5kA |
| Series | CBB 12 2X6RC-PT |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Length | 127.8mm |
| Width | 232mm |
| Depth | 70.8mm |
| Dimensions | 127.8 x 232 x 70.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.