| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 10kA |
| Series | MT-RS485 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 500A |
| Length | 77.5mm |
| Width | 47.6mm |
| Depth | 54.9mm |
| Dimensions | 77.5 x 47.6 x 54.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.