| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 40kA |
| Range | Type 2 Surge Protection Plug |
| Series | VAL-SEC-T2 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 20kA |
| Length | 46.4mm |
| Width | 11.7mm |
| Depth | 59.4mm |
| Dimensions | 46.4 x 11.7 x 59.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.