| Device Type | Surge Arrestor |
| Maximum Surge Current | 100kA |
| Series | 5SD |
| Electrical Phase | 3 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 100kA |
| Length | 95mm |
| Width | 142.4mm |
| Depth | 71.5mm |
| Dimensions | 95 x 142.4 x 71.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.