| Current Rating | 2A |
| Number of Poles | 1 |
| Range | TRABTECH |
| Width | 12.3mm |
| Series | CB TM1 2A M1 P |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
| Tripping Characteristics | Type S |
| Overall Dimensions | 90 x 12.3 x 77.3mm |
| Overall Depth | 77.3mm |
| Overall Length | 90mm |
| Rated DC Voltage | 50V |
| Circuit Breaker Type | Thermal Magnetic Circuit Breaker |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.