| Current Rating | 16A |
| Number of Poles | 2 |
| Range | TRABTECH |
| Width | 24.6mm |
| Series | CB TM2 16A M1 P |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
| Tripping Characteristics | Type S |
| Overall Dimensions | 45 x 24.6 x 52mm |
| Overall Depth | 52mm |
| Overall Length | 45mm |
| Rated DC Voltage | 80V |
| Circuit Breaker Type | Thermal Magnetic Circuit Breaker |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.