| Fuse Size | 10.3 x 38mm |
| Mounting Style | Through-Hole Mount |
| Clip Material | Tin Plated Bronze |
| Width | 12mm |
| Length | 12.1mm |
| Height | 18mm |
| For Use With | 10.3 x 38 mm Fuse |
| Current Rating | 20A |
| Contact Plating | Tin |
| Series | 7170 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.