| Fuse Size | 6.3 x 32mm |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Clip Material | Silver Plated Beryllium Copper |
| Width | 7.2mm |
| Length | 8mm |
| Height | 14.3mm |
| For Use With | 6.3 x 32 mm Fuse |
| Current Rating | 32A |
| Voltage Rating | 600V ac/dc |
| Contact Plating | Silver |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.