| Fuse Holder Type | Panel Mount |
| Fuse Size | 6.3 x 25mm |
| Current Rating | 13A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Number of Poles | 1P |
| Includes Indicator | No |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Cap Style | Manual |
| Series | FX |
| Protection Category | PC2 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Compatible Fuse Length | 25mm |
| Compatible Fuse Diameter | 6.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.