| Fuse Holder Type | Rail Mount |
| Fuse Size | 14 x 51mm |
| Current Rating | 50A |
| Voltage Rating | 690 V ac, 750V dc |
| Number of Poles | 1P |
| Includes Indicator | No |
| Rail Type | DIN 35 mm |
| Series | BUSSMANN |
| Terminal Type | Screw |
| International Protection Rating | IP20 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.