| Fuse Holder Type | Base Mount |
| Fuse Size | 5 x 20mm |
| Current Rating | 6.3A |
| Voltage Rating | 60V dc |
| Number of Poles | 1P |
| Terminal Type | Screw |
| Lead Wire Size | 24 → 12AWG |
| International Protection Rating | IP20 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.