| Fuse Holder Type | Panel Mount |
| Fuse Size | 5 x 20mm |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Number of Poles | 1P |
| Includes Indicator | No |
| Contact Material | Tin Plated Copper Alloy |
| Cap Style | Slotted |
| Series | FPG1 |
| Protection Category | PC2 |
| Terminal Type | Quick Connect, Solder |
| Compatible Fuse Length | 20mm |
| Compatible Fuse Diameter | 5mm |
| International Protection Rating | IP40 |
| Gauge Piece Colour | Black |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.