| Current Rating | 1A |
| Fuse Type | Blade |
| Blade Size | ATC |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Colour | Black |
| Length | 19.1mm |
| Width | 5.1mm |
| Height | 12.32mm |
| Body Material | PC |
| Fuse Speed | F |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | BUSSMANN |
| Operating Temperature Range | -40 → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.