| Current Rating | 40A |
| Fuse Type | Blade |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Colour | Orange |
| Length | 7.5mm |
| Width | 4.3mm |
| Height | 8.4mm |
| Overall Dimensions | 7.5 x 4.3 x 8.4mm |
| Body Material | Brass |
| Fuse Speed | F |
| Series | Eaton Bussman |
| UL Class | E56412 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.