| Current Rating | 60A |
| Fuse Type | Blade |
| Blade Size | Maxi |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Colour | Blue |
| Length | 29.21mm |
| Width | 8.85mm |
| Height | 21.59mm |
| Overall Dimensions | 29.21 x 8.85 x 21.59mm |
| Body Material | PA 66 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Series | Maxi |
| Operating Temperature Range | -40 → +125 °C |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1000 A @ 32 V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.