| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Fuse Speed | F |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 1mm |
| Body Width | 0.52mm |
| Body Height | 0.35mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 35 A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Terminal Material | Tin Plated Copper/Nickel |
| Dimensions | 1 x 0.52 x 0.35mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.