| Current Rating | 500mA |
| Voltage Rating | 50V dc |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 1.6mm |
| Body Width | 0.8mm |
| Body Height | 0.45mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Series | SF-0603S |
| Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.45mm |
| Resistance | 175mΩ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.