| Current Rating | 50A |
| Voltage Rating | 60 V dc, 250V ac |
| Fuse Speed | F |
| Body Material | Ceramic |
| Body Diameter | 4.5mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 300 A @ 250 V ac, 600 A @ 60 Vdc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Series | BUSSMANN |
| Resistance | 1.1mΩ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.