| Current Rating | 500mA |
| Lead Orientation | Radial |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Plastic |
| Body Length | 8.5mm |
| Body Width | 4.3mm |
| Body Height | 8.35mm |
| Wire Length | 4.8mm |
| Wire Pitch | 5.08mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 35 A @ 250 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Series | BUSSMANN |
| Wire Diameter | 0.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.