| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 32 V ac, 63V dc |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Epoxy Glass |
| Body Length | 3.2mm |
| Body Width | 1.6mm |
| Body Height | 0.6mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 100 A @ 32 V ac, 100 A @ 63 V dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.