| Trip Current | 3A |
| Voltage Rating | 15V |
| Time to Trip | 0.8s |
| Hold Current | 1.5A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 5.44mm |
| Height | 0.85mm |
| Width | 4.93mm |
| Terminal Material | Electroless Nickel Immersion Gold |
| Minimum Resistance | 0.05Ω |
| Maximum Resistance | 170mΩ |
| Power Dissipation | 1.1W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 5.44 x 4.93 x 0.85mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.