| Trip Current | 3.7A |
| Voltage Rating | 30V |
| Time to Trip | 8.7s |
| Hold Current | 1.85A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 12mm |
| Height | 18.4mm |
| Width | 3mm |
| Body Height | 18.4mm |
| Minimum Resistance | 0.04Ω |
| Maximum Resistance | 110mΩ |
| Body Length | 12mm |
| Body Width | 3mm |
| Power Dissipation | 1W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.