| Trip Current | 5A |
| Voltage Rating | 16V |
| Time to Trip | 5s |
| Hold Current | 2.5A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 4.83mm |
| Height | 1.6mm |
| Width | 3.41mm |
| Terminal Material | Gold Plated Nickel |
| Minimum Resistance | 0.015Ω |
| Maximum Resistance | 100mΩ |
| Power Dissipation | 1.2W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Size | 1812 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 4.83 x 3.41 x 1.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.