| Trip Current | 6.3A |
| Voltage Rating | 30V |
| Time to Trip | 3s |
| Hold Current | 3.5A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 14mm |
| Height | 1.1mm |
| Width | 13.5mm |
| Terminal Material | Quarter Hard Nickel |
| Minimum Resistance | 0.017Ω |
| Maximum Resistance | 31mΩ |
| Power Dissipation | 2.5W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 14 x 13.5 x 1.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.