| Trip Current | 5.1A |
| Voltage Rating | 16V |
| Time to Trip | 1s |
| Hold Current | 3A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 7.1mm |
| Height | 11mm |
| Width | 3mm |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Minimum Resistance | 0.038Ω |
| Maximum Resistance | 65mΩ |
| Power Dissipation | 2.3W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 7.1 x 3 x 11mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.