| Trip Current | 40A |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Maximum Current | 25 A |
| Length | 4.8mm |
| Height | 0.89mm |
| Width | 2.8mm |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Maximum Resistance | 5mΩ |
| Dimensions | 4.8 x 2.8 x 0.89mm |
| Body Material | Lithium Polymer |
| Series | NR |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.