| Trip Current | 1.3A |
| Voltage Rating | 6V dc |
| Time to Trip | 0.4s |
| Hold Current | 0.75A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 6.9mm |
| Height | 11.4mm |
| Width | 3.1mm |
| Terminal Material | Tin Plated Nickel Copper Alloy |
| Minimum Resistance | 0.11Ω |
| Maximum Resistance | 175mΩ |
| Power Dissipation | 0.3W |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +85 °C |
| Dimensions | 6.9 x 3.1 x 11.4mm |
| Body Material | Polymer |
| Series | RUSBF |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.