| Trip Current | 5A |
| Voltage Rating | 16V dc |
| Time to Trip | 40s |
| Hold Current | 2.5A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 11.4mm |
| Height | 18.3mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.02Ω |
| Maximum Resistance | 60mΩ |
| Power Dissipation | 1.2W |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.