| Trip Current | 5.5A |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Time to Trip | 5s |
| Hold Current | 3.3A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 7.98mm |
| Height | 2mm |
| Width | 5.44mm |
| Minimum Resistance | 0.01Ω |
| Maximum Resistance | 50mΩ |
| Power Dissipation | 2W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Fuse Speed | F |
| Dimensions | 7.98 x 5.44 x 2mm |
| Series | 2920L |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.