| Trip Current | 7.5A |
| Voltage Rating | 72 V dc, 72V ac |
| Time to Trip | 24s |
| Hold Current | 3.75A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 27.2mm |
| Height | 31.8mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.03Ω |
| Maximum Resistance | 80mΩ |
| Power Dissipation | 3.2W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.