| Functioning Temperature | +134°C |
| Holding Temperature | +105°C |
| Maximum Current | 1 A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Lead Orientation | Axial |
| Series | F |
| Body Diameter | 2.2mm |
| Body Height | 6mm |
| Body Length | 6mm |
| Wire Diameter | 0.53mm |
| Wire Length | 38mm |
| Fuse Type | Thermal Cutoff |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.